Pages

piątek, 31 maja 2013

tak się kończy długi majowy dzień



    Maj jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku dla miłośników przyrody. Dni są bardzo długie a zieleń jest świeża i soczysta. Wiele drzew i krzewów są w kwiatach. Późne popołudnie po ciepłym deszczu jest szczególnie dobre dla fotografa. The zdjęcia były zrobione w pobliżu mego domu.

piątek, 24 maja 2013

Dziwonia zwyczajna, dziwonia (Carpodacus erythrinus)


    Chcę przedstwić ptaka nie tak pospolitego, jak wiele innych wokół nas. Ten gatunek poznałem dość późno.Lubię jego dość cichy łagodny i melodyjny śpiew.
Dziwonia zwyczajna, dziwonia (Carpodacus erythrinus) – gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny łuszczaków (Fringillidae).

Opis
Ptak o krępej sylwetce, dużej głowie i dość długim ogonie. Dziób w kształcie stożka, mocny i o wypukłych krawędziach. Samiec na piersi, szyi, głowie i kuprze lśni czerwoną (szkarłatną) barwą, skrzydła ciemnobrązowe. Właściwą szatę zyskuje dopiero w 3-4 roku życia. Wierzch ciała jest brązowy, a na grzbiecie widnieją brązowawe smugi. Samica i młode oliwkowobrązowe, podobne do wróbla. Ubarwione są skromnie, jak też niewybarwione jeszcze samce, od spodu widać ciemne plamkowanie. U obu płci biały spód ciała i dwie niezbyt wyraźne płowe pręgi na skrzydłach.Gatunek podobny do gila, choć mniejszy od niego i nie ma w ubarwieniu czarnej barwy. Kształtem i barwami bardziej przypomina makolągwę zwyczajną.

Występowanie
W Polsce nieliczny ptak lęgowy, lokalnie (w dolinach dużych rzek i na wybrzeżu) średnio liczny[6]. Spotykany jest w całej Polsce, w tym w niższych górach, choć rozmieszczenie jest bardzo nierównomierne i przeważnie związane z wodą - głównie w dolinach dużych i mniejszych rzek, wokół jezior i stawów hodowlanych, np. na wybrzeżu Bałtyku, Mazurach i Lubelszczyźnie. Przeloty w maju–czerwcu oraz sierpniu–wrześniu. Dziwonie to ptaki, które gnieżdżąc się w Polsce nietypowo migrują zimą do południowej Azji (a nie jak większość naszej awifauny do Afryki lub śródziemnomorskiej Europy)

Biotop
Bujne, gęste zarośla, wikliny nadrzeczne, doliny rzek i stawów (obrzeża olsów), zadrzewienia, zakrzewione torfowiska wysokie, tereny podmokłe, strefy przybrzeżne, mokradła, kępy i pasy zieleni, a niekiedy zaniedbane ogrody. Zamieszkuje siedliska, które sąsiadują z obszarami otwartymi. Istotna jest też dobrze wykształcona warstwa krzewów i pokrywa ziół.

Głos
Charakterystyczny śpiew samca na wiosnę jest krótką, fletową, kilkusylabową gwiżdżącą piosenką i przypomina melodię wydawaną przez wilgę. To czyste "titu tejutja". Najintensywniej go słychać rano, choć roznosi się też w godzinach południowych i nawet w lipcu, gdy większość śpiewających ptaków milczy. Samce, choć dopiero po paru latach mają szatę dojrzałą to już w pierwszym roku życia zaczynają śpiewać (może więc z pozoru wyglądać, że to samica wykonuje pieśń godową).

niedziela, 19 maja 2013

moje pierwsz makra tego roku


    Wczoraj byliśmy na jezirze Mikaszewo i te makra tam były zrobione. Swiatło słoneczne było zbyt ostre i jakość nie jest najlepsza. Tylko tego pajączka sfotografowałem po raz pierwszy, który jest całkiem drobny.

czwartek, 16 maja 2013

bo to właśnie maj


    Mamy ciepłą pogodę w maju. Drzewa i krzewy są w kwiatach. Chciałbym, aby ten czas trwał dłużej.

wtorek, 7 maja 2013

po raz pierwszy w maju

   Wczoraj mieliśmy bardzo przyjemną pogodę. Cały dzień był słoneczny i ciepły i była dobra okazja pojechać na krótka wycieczkę do lasu.
   Wiele drzew miało nowe jasnozielone liście, a szczególnie piękne były brzozy. Nawet zdołałem sfotografować po raz pierwszy w tym roku motyla i chrząszcza, a wracając do domu tuż przy drodze spotkalismy zająca. Sfotografowałem go z okna samochodu.