• Obramowanie obrazu(ramka). Użyj gałązek,drzew itp. do stworzenia efektu ramki i do podkreślenia tematu zdjęcia. użyj tego sposobu do zapełnienia pustego, nudnego obszaru np. nieba lub ukrycia zbędnych elementów obrazu. Ramka może pomóc stworzeniu bardziej objętościowego kadru ( jako któryś z planów). Nie pozwól aby ramka była jako główny element zdjęcia.
• Wypełnij kadr zawartością. Staraj się zbliżyć jak najbliżej. Użyj zoomu. Staraj się obiekt uczynić maksymalnie wielkim. Pozwoli to oglądającemu natychmiast dostrzec główny objekt bez zbędnego błądzenia po kadrze w jego poszukiwaniu.
• Staraj się zachować zbalansowaną kompozycję tak, aby górna część nie wyglądała cięzsza niż dolna. To samo odnosi się do stron kadru.
• Fotografuj portret głównego planu na wysokości jego oczu. Fotografując osobę stojącą lepiej jest obniżyć aparat na wysokość piersi lub nawet talii. Używając tej techniki nogi nie będą sie wydawać krótkimi przy użyciu obiektywu normalnego (50 mm) lub krótkoogniskowego(28 mm).
• Nie leń się klęknąć fotografując dzieci lub zwierzęta. Wykonuj zdjęcie na wysokości ich głowy. Nie fotografuj z dołu wprost to góry i z wysokości waszego wzrostu w dół, chyba że masz zamiar oosiągnąć specyficzny efekt. W każdym przypadku zwracaj uwagę na tło i aby linia horyzontu lub inne tła nie przechodziły przez głowę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz