fotografie przyrody z mojego najbliższego otoczenia i nie tylko
sobota, 24 listopada 2012
środa, 21 listopada 2012
czy zima tego roku się spóźni ?
wtorek, 13 listopada 2012
Jemiołuszka zwyczajna (Bombycilla garrulus)
niedziela, 11 listopada 2012
potrzeba ostrzenia zdjęć
Potrzeba ostrzenia zdjęć przed opublikowaniem w internecie lub dla przeglądania na ekranie komputera jest ewidentna.Zdjęcia zrobione aparatem kompaktowym mają autoostrzenie i widzimy je zawsze ostre ale cyfrowe lustrzanki SLR dają widok naturalny, który na ekranie komputera nie jest zadowalający. Jeśli chcemy zmniejszyć rozmiary zdjęcia, to powinniśmy je jeszcze bardziej wyostrzać Jest wiele technik ostrzenia ale rezultaty ich zastosowania często nie są satysfakcjonujące. Znalazłem w interecie metodę ostrzenia, która zadowala mnie.Do tego celu używam Photoshopa wg następujących kroków: krok 1: przekształcenie do trybu Lab color krok 2: wybieramy kanał:lightness channel krok 3: filter Unsharp Mask:wartość około 130%,promień 1px, Treshold 0; krok 4: przekształcenie do trybu RGB color; Jeśli rezultat jest satysfakcjonujący to proces ostrzenia jest zakończony.
Pierwsze zdjęcie bez ostrzenia, drugie po powyższym procesie ostrzenia a trzecie po kolejnym ostrzeniu - wyraźnie widoczne przeostrzenie i dodatkowe szumy na zielonym tle- lewy górny róg kadru
środa, 7 listopada 2012
defekty fotografii - jak usunąć artefakty
Artefakty są to małe cząstki cyfrowego szumu, który możesz dojrzeć na powiększonych zdjęciach w obszarze cieni lub dużych obszarów jednolotych kolorów(np. duże niebieskie niebo). Poniżej są dwa zdęcia. Pierwsze ma widoczne w powiększeniu artefakty, a drugie jest po zabiegu ich usunięcia. Jeśli będziemy redukować za pomocą filtru redukcji szumów np. w Photoshopie, to nie tylko zredukujemy artefakty, ale również część detali zdjęcia. Jest wiele programów do redukcji szumów lepszych lub gorszych, lecz wszystkie one mają ten defekt. Jak uniknąć tego, znalazłem na stonie amerykańskiego fotografa Dave'a. Tu jest link do tej strony Photos4u2c . Muszę przyznać, że nie jest zbyt łatwa w użyciu jego metoda ale efekt jest godny podziwu.Teraz używam jej nawet, gdy artefakty nie są zbyt widoczne.
Można dojrzeć rezultat z lewej strony a szczególnie w lewym dolnym rogu. To będzie bardziej widoczne, gdy skopiujemy zdjęcia i obejrzymy w powiększeniu na własnej przglądarce.
poniedziałek, 5 listopada 2012
defekty fotografii - winietownie
Powyżej fotografia Сергея Евдокимова z Rosj. Widzimy ,że wszystkie rogi fotografii są lekko przyciemnione. Jest to przykład winietowania. Ten defekt jestspowodowany najczęściej optyką, tj. ograniczeniami obiektywu lub przez użycie bardzo małej przysłony. Zwiększenie przysłony o 2-3 stopnie redukuje w tym przypadku winietowanie.
sobota, 3 listopada 2012
krótki reportaż o sarenkach
czwartek, 1 listopada 2012
drobne defekty fotografii
Dość często zdarza się, że na fotografii zawierającej powierzchnię wody, ta powierzchnia nie jest dokładnie horyzontalnie położona i my często tego nie dostrzegamy. Korzystając z Photoshopa lub innego programu do obróbki zdjęć możemy to łatwo poprawić.Warto pamiętać o tym dla akuratności.Powyżej fotografie z takim przykładem.
Subskrybuj:
Posty (Atom)