fotografie przyrody z mojego najbliższego otoczenia i nie tylko
niedziela, 30 września 2012
sobota, 29 września 2012
jesienne kwiaty
piątek, 28 września 2012
Krajobraz bagienny
Mamy coraz mniej obszarów bagiennych, które wyglądają szczególnie malowniczo w okresach wiosennym i jesiennym. Zdjęcia przedstawiają niewielki teren bagienny w okolicy miejscowości Bachmackie Kolonie k/Dąbrowy Białostockiej. Na drugim zdjęciu w zbliżeniu jest widoczna roślina - Bagno zwyczajne, które tutaj wystepuje w szczególnej obfitości.
poniedziałek, 24 września 2012
Sikora bogatka w moim ogrodzie
Bogatka zwyczajna, bogatka, sikora bogatka (Parus major) – gatunek niewielkiego, częściowo wędrownego ptaka z rodziny sikor (Paridae)Największa z europejskich sikor i w wielu miejscach najliczniejsza. W przeciwieństwie do niektórych sikor obie płci bogatki ubarwione są niemalże jednakowo, ale jednak występują różnice w upierzeniu. Samiec wyróżnia się szerszym i dłuższym (wychodzącym od gardzieli po ogon) czarnym paskiem na żółtej piersi i brzuchu oraz błyszczącą czarną głową i karkiem. Samice mają bardziej matową głowę i czarny pasek na spodzie ciała kończy się już na wysokości nóg. Obie płci są zbliżonej wielkości.
niedziela, 23 września 2012
ostatni letni zachód słońca
sobota, 22 września 2012
Szerszenie bywają groźne
wtorek, 18 września 2012
Dwie sikorki
Te dwie sikorki cały dzień podbierają ziarna słonecznika na mojej działce. Nie tolerują się nawzajem i każda chce korzystać tylko sama. Dlaczego jedna z nich nazywa się uboga a druga bogatka, bo z ich wyglądu to nie wynika. Zresztą takie nazwy dla nich są tylko w języku polskim.
Sikora uboga (Poecile palustris) | Sikora bogatka (Parus major) |
sobota, 15 września 2012
seks w świecie owadów
środa, 12 września 2012
poniedziałek, 10 września 2012
tyle owadów na jednym słoneczniku jednocześnie
We wrzesniu spotkamy już niezbyt wiele owadów, ale słonecznikowy sok jest zachętą dla wielu owadów. Te wszystkie owady spotkałem na tym samym słoneczniku.
Subskrybuj:
Posty (Atom)